Nuori ylimielinen opiskelija halveksuu ikäihmistä – Vanhuksen vastaus saa koko pubin ulvomaan naurusta
Nuori, ylimielinen opiskelija istui baarissa ja juhli sitä, että hän oli juuri suorittanut viimeiset tentit arvostetussa yliopistossa.
Nuorimies huomasi baarissa vanhemman eläkeläisen, jota hän päätti lähestyä.
Opiskelija istahti vanhemman herran viereen ja sanoi halveksuvasti kovaan ääneen:
“Kuule pappa, sinä kasvoit aivan eri maailmassa, eikö niin? Alkukantaisessa maailmassa”, nuorukainen selitti kovaan ääneen, niin, että varmasti kaikki läsnäolijat kuulivat.
“Minun sukupolveni taas on kasvanut tekniikan parissa kuten vaikkapa internetin, matkapuhelinten, pelikonsoleiden, television, avaruuslentojen ja ydinvoimaloiden täyttämässä maailmassa”, hän jatkoi.
Nuorimies piti pienen hengähdystauon ja otti samalla hörpyn tuopistaan. Samalla vanhempi herra keskeytti hänet ja sanoi:
“Olet oikeassa poika, meillä ei todellaan ollut mitään mainitsemistasi asioista lapsuudessamme – ja siksi meidän piti keksiä ne”, eläkeläinen totesi jatkoi: “Mitä sinä ajattelit jättää jälkeesi tuleville sukupolville?”
LUE MYÖS
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Kalle lähettää tekstarin väärälle henkilölle – mokalla oli huikeat seuraukset
- Tästä syystä piirakkaan laitetaan mustikoita eikä Uranusta
- Voitko olla menemättä alas näitä portaita? – et voi
- Feissarimokat: Älä ole työhaastattelussa liian rehellinen
- Tästä syystä kuntopyörässä voi istua – hyvä syy?
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Nämä ovat miehen ihannemitat: 90/60/42 – mutta miksi?
- Feissarimokat: Tuntuuko paremmalta maksaa tyhjästä?
- Feissarimokat: Carita osasi mokata pizzan kanssa – taitava
- Feissarimokat: Näin yhdestä nimestä syntyy muita nimiä – hauskaa?
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Firmalla ei ole varaa edes työmatkoihin
- Papan mopo kulkee vahingossa liian lujaa – ”Jäivät teidän autonne oven väliin”
- Jokke on vaimolleen kohtelias – johtuu unohduksesta
- Mies keksii anopin karkottimen – testasikin jo
- Feissarimokat: ”Apua, laitoin unenpöpperössä valkosipulia alapäähän” – aromipesä sai uuden merkityksen