Lux Helsinki -valofestivaali keräsi huiman suosion – katso uskomattomat kuvat valotaideteoksista

Lux Helsinki -valofestivaali järjestettiin jo kahdeksatta kertaa 6.–10. tammikuuta. Järjestäjän tiedotteen mukaan kipakka pakkassää ei haitannut festivaalivieraita, vaan tapahtuma keräsi Helsingin keskustaan yhteensä yli puoli miljoonaa kävijää. Tiedotteessa kerrotaan tapahtuman kävijöiden kehuneen tapahtuman tunnelmaa ja upeita valoteoksia. Myös sosiaalinen media täyttyi kävijöiden lisäämistä kuvista. Muun muassa yhteisöpalvelu instagramista löytyy tuhansia kävijöiden lisäämiä kuvia valoteoksista hästägillä #luxhelsinki. Sosiaalisen median kuvavirran perusteella yhdeksi kävijöiden suosikkiteoksista on noussut kauniisti valaistu Helsingin Tuomiokirkko.
Festivaaleilla nähtiin yhteensä 16 valoteosta niin suomesta kuin ulkomailtakin. Vuoden 2016 Lux Helsinki -festivaalien tavoitteena oli kehittää yleisön kävijäkokemusta muun muassa selkeyttämällä reittiä ja parantamalla opastusta. Tapahtumaa kehitetään edelleen palautteen perusteella ja seuraava Lux Helsinki Valofestivaali järjestetään vuoden 2017 alussa.
”Tapahtumat ovat tärkeässä roolissa Helsingin kaupungin strategiassa ja niillä on suuri merkitys matkailulle. Lux Helsinki on talven vetonaula, ja tämän vuoden ennätysyleisö kertoo siitä, että kaupungin on tärkeää järjestää kaikille avoimia ja maksuttomia tapahtumia. Ne saavat seudun asukkaat liikkeelle ja tarjoavat kiinnostavaa ohjelmaa myös vierailijoille”, Visit Helsingin toimitusjohtaja Tuulikki Becker kertoo tiedotteessa.
”Valon vetovoima on niin suuri, että pakkanenkaan ei pelota festivaaliyleisöämme! Kävijöiden palaute otettiin huomioon festivaalin kehittämisessä toimivammaksi ja olemme saaneet siitä paljon kiittävää palautetta. Näin kaamosaikaan valon tarve on suuri”, sanoo festivaalin taiteellinen johtaja Ilkka Paloniemi.
Katso uskomattoman tunnelmalliset kuvat vuoden 2016 Helsingin valofestivaaleilta:

Ateneumin taidemuseo oli osana valoteosta Lux Helsinki -tapahtumassa

Myös Helsingin Tuomiokirkko sai kauniin valaistuksen Lux Helsinki -valofestivaaleilla




Lähde: Visithelsinki.fi -tiedote
Jaa artikkeli kavereillesi:
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Päivän vitsi: Rikkaalla rouvalla on riesanaan Börje
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Feissarimokat: Keskuudestamme poistunut mummo otti yllättäen yhteyttä
- Nainen keksi: Näin uimarenkaasta pääsee nopeasti eroon
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Päivän vitsi: Ladaakin voi ladata
- Nämä niksit eivät sovellu Pirkkaan: ”Jos kahvi ei enää piristä, kaada kuppi…”
- Rantavahti on kateellinen ja typerä – sillä on myös peruna takamuksissa
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Päivän vitsi: Lapsi luulee mummolla olevan erikoistaitoja
- Nämä niksit eivät sovellu Pirkkaan: ”Jos kahvi ei enää piristä, kaada kuppi…”
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!