Näin suomalaiset saivat huijattua junamatkat
Suomalaiset ja ruotsalaiset samassa junassa oli huono yhdistelmä. Mutta kolme suomalaista ja ruotsalaista olivat silti samassa junan hytissä matkalla Rovaniemelle.
Kaikilla ruotsalaisilla oli normaalisti omat lippunsa, suomalaisilla oli puolestaan vain yksi yhteinen lippu. Ruotsalaiset sitten kyselivät suomalaisilta, että miten te nyt tuolleen voitte matkustaa. Noh suomalaiset pojat sanoivat, että näette kohta, kunhan konnari tulee.
Kohtahan konnari sitten tulikin. Hän tarkasti ruotsalaisilta liput normaalisti, sinä aikana suomalaiset ryntäsivät kolmistaan samaan vessaan. Kun konnari tuli vessan kohdalle, huomasi hän, että siellä on joku ja sanoi ”matkaliput olkaa hyvä”. Suomalaiset tunkivat lipun oven raosta konnarille ja homma oli hoidettu.
Parin päivän päästä samaiset suomalaiset ja ruotsalaiset olivat matkalla Rovaniemeltä takaisin Helsinkiin. Tällä kertaa ruotsalaisilla oli yksi yhteinen lippu – suomalaisilla ei ollut lippua ollenkaan. Nyt ruotsalaiset vasta ihmettelivätkin, että miten suomaiset nyt mahtaa toimia.
Noh konnari tuli hytin lähelle. Ruotsalaiset ryntäsivät salamana vessaan lippu kourassaan ja sulkivat oven perässään. Suomalaiset odottivat hetken aikaa, kävelivät ruotsalaisten oven kohdalle ja sanoivat konnaria matkien ”matkaliput olkaa hyvät”, ottivat lipun oven raosta ja menivät kolmistaan viereiseen vessaan.
LUE MYÖS
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Feissarimokat: Pitääkö junan vessan ovea kokeilla avata? – vaikka punaisella merkillä?
- Feissarimokat: Sari pilasi työhaastattelun jalallaan?
- Feissarimokat: Lahja kauneuteen meni harakoille?
- Rouvan auto sammui – mies käveli viereen ja esitti törkeän kysymyksen
- Feissarimokat: Suomen kiero kieli sekoitti hänet – velikin on sisarus
- Feissarimokat: Täällä kasvatetaan makaroneja!
- Feissarimokat: Paula esitti naapurilleen liian henkilökohtaisen kysymyksen?
- Feissarimokat: Lapsi näki vuosien jälkeen maisemia – äiti turhaantui
- Feissarimokat: Söin makkaran – tai luulin niin
- Feissarimokat: Postilla joudutaan tekemään joskus turhaa työtä?
- Mies maistaa vaimon outoa keittoa – karmea loppu koitti
- Feissarimokat: Laivan hissi putosi – Janne kokeili painajaista uudelleen
- Feissarimokat: Katia on pihalla? – ”Miksi kysyttiin henkkareita?”
- Feissarimokat: Sari pilasi työhaastattelun jalallaan?
- Feissarimokat: Lahja kauneuteen meni harakoille?
- Feissarimokat: Paula esitti naapurilleen liian henkilökohtaisen kysymyksen?
- Feissarimokat: Voiko koiralle antaa ihmisen nimen?
- Feissarimokat: Postilla joudutaan tekemään joskus turhaa työtä?