Sitruunasta saa irti pisaroita, joita ei enää pitänyt olla
Kaupungissa oli vanha kapakka, jonka baarimestari oli tunnettu siitä, että hän pystyi puristamaan kädellä sitruunan tyhjään lasiin niin, ettei kukaan saanut siitä enää edes yhtä pisaraakaan irti.
Kahvilan seinällä oli ollut jo vuosien ajan haaste, että jos joku saa hänen puristamastaan sitruunasta edes pisaran irti, voittaa 1000 euroa.
Useita kertoja toinen toistaan vahvempi mies on yrittänyt voittaa baarimestarin, mutta turhaan. Sitruuna on ollut kerta toisensa jälkeen niin loppuun asti puristettu, että siitä ei ole irronnut yhtäkään tippaa.
Eräänä päivänä kapakkaan astui vanha mies, joka huomasi seinällä olevan haasteen. Vanha mies sanoi baarimestarille, että hän tahtoo yrittää voittaa haasteen.
Kapakan kanta-asiakkaat nauroivat miehelle, että moni vahva mies on jo yrittänyt voittaa baarimestarin eikä ole onnistunut, miten ihmeessä sinä voisit voittaa.
Haaste onnistui ja sille löytyi lopulta hyvä syy eli puristajan ammatti
Baarimestari otti kuitenkin kaikki haastajat vastaan ja kaikki kapakan asiakkaat kokoontuivat baaritiskin ympärille. Baarimestari otti sitruunan käteen ja puristi sen lasiin niin lujaa, ehkä lujempaa kuin koskaan, että sitruunasta jäi vain nahistuneet kuoret jäljelle.
Vanha mies otti nahistuneen sitruunan käteensä ja puristi. Kuinka ollakaan, sitruunasta tippui viisi pisaraa lasiin, ja mies oli voittanut haasteen.
Baarimestari hämmästyi, koska kukaan muu ei ollut ennen voittanut haastetta. Tuhat dollaria oli maksettava, mutta baarimestari tahtoi tietää mieheltä, että missä hän on oikein töissä.
“Verovirastossa”, vastasi mies.
LUE MYÖS
- Feissarimokat: Näitä poikia ei koulu kiinnosta
- Feissarimokat: Jaanan asunnossa kummittelee – kissakin on huomannut
- Suomen kieli sai taas yhden uhrin – milloin on “ensi sunnuntai”?
- Feissarimokat: Tekokynsi taskussa eli mies on pettänyt?
- FM: Nainen luuli matkalaukkuhihnan nimeä lomakohteeksi – totuus paljastui nololla tavalla
- Feissarimokat: Wunderbaumista tuli korjauskehotus – kommenttiketjun selitys naurattaa
- FM: Muffinssit pestiin pesukoneessa ja tuttipulloon meni jaffaa – näin kävi
- Nainen lähetti vuosia viestejä väärälle pomolle – vastaanottaja päätti lopulta lähteä leikkiin mukaan
- Nainen joutui vahingossa vanhempien ryhmächattiin – syntyi hulvaton keskustelu
- Feissarimokat: Hän maksoi tyhjästä sähköstä
- Feissarimokat: ”Lapsen kaveri syö meillä, veloitanko siitä 3,5 euroa?”
- Nainen lähetti vuosia viestejä väärälle pomolle – vastaanottaja päätti lopulta lähteä leikkiin mukaan
- Mies on ensimmäistä kertaa kaupungissa – paljastaa maalaisuutensa painamalla nappia
- Feissarimokat: Anu halusi oveen oman sukunimen – huonosti kävi
- Feissarimokat: Näin selviät vessahädästä ilman vessaa
- Nainen joutui vahingossa vanhempien ryhmächattiin – syntyi hulvaton keskustelu
- Feissarimokat: Teinin käytös lennolla ärsyttää isää – ”Osta mulle toi panini”
- Mies huomasi Visa-korttinsa kadonneen