Miksi se on yleensä vaimo, joka nalkuttaa? – tässä selitys

Kuva: Hauskin
Eikö se ole vähän kummallista, että nalkuttamisesta tulee mieleen ensimmäisenä nainen esimerkiksi Pekka Puupään vaimo Justiina. Tuskin monetkaan vaimot tänä päivänä nalkuttavat miehilleen kaulin kädessä, kuten tämä nutturapäinen tatami.
Ehkä se on Justiinan vika, että vaimoja edelleen pidetään pahempina nalkuttajina kuin aviomiehiä? Sketsi.net halusi selvittää asiaa hiukan tarkemmin, jolloin löysimme tämän Of the Hearth-sivuston selityksen siitä, miksi naiset nalkuttavat useammin kuin miehet.
Pääsyy on aika selkeä: naisilla on siihen enemmän syitä. Naiset tuntevat olevan enemmän vastuussa siitä, että koti pysyy siistinä ja perheen asiat kunnossa. Jos joku tulee yllättäen kylään, ja kodissa on kamala sotku, viimeistään tässä vaiheessa tuskin monikaan vaimo ei voi olla nalkuttamassa siitä, kuinka ei ole voinut ehtiä siivoamaan kaikkea, kun kukaan muu ei ole siinä auttanut. Nalkutus tapahtuu varmasti viimeistään siinä vaiheessa, kun vieras on lähtenyt kotiin ja vierailu on jouduttu hoitamaan epäsiistissä kodissa. Se on vaimo, joka tästä yleensä suorastaan häpeää, koska hän on kokenut olleensa vastuussa kodin siisteydestä.
Naiset eivät pidä siitä, että heitä haukutaan nalkuttajiksi. Siksi he eivät välttämättä uskalla pyytää apua kotitöiden tekemiseen, koska sekin voidaan kokea nalkuttamisena. Ja sen takia koti ei pysy siistinä, koska nainen ei välttämättä ehdi siivoamaan yksin kaikkea mahdollista. Tästä aiheutuu siten kierre, jonka yksi vaihe on sotku. Sotku taas on se vaihe kierteessä, jolloin nainen ei voi enää estää nalkuttamistaan. Tämä sama koskee esimerkiksi ruokakaupassakäyntiä. Nainen ei voi odottaa siihen asti, kunnes ruoka on loppu. Sellainen tilanne, että jääkaappi on tyhjä, on yleensä naisille vaikea tilanne. Se tilanne voi aiheuttaa nalkutusta, koska naiset yleensä haluavat asioiden tapahtuman nyt eikä viimeisellä mahdollisella hetkellä.
Kyllähän miehetkin osaavat nalkuttaa. Jos jääkaappi on tyhjä ja on nälkä, voi heille tulla nälkäkiukku. Jos koti on sotkuinen, ei sieltä löydä helposti etsimäänsä tärkeää tavaraa. Sekin voi tehdä miehen ärtyneeksi, jolloin mies saattaa nalkuttaa vaimolle, kuinka vaimo on piilottanut tavaran jonnekin.
Hyvät miehet, nyt te tiedätte kuinka nalkutuksen saa loppumaan. Imuri käteen ja sitten ruokakauppaan eli nyt eikä viidestoista päivä!
Lähde: Of the Hearth
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mies on saapumassa kotiin – oli oikeasti jo kotona
- Feissarimokat: Helenan selkää hierottiin ällöttävällä asialla
- Turussa on liikaa? e-kirjaimeen loppuvia eläimiä – tässä todiste
- Mummon lehmä on Volvoakin nopeampi
- Feissarimokat: Tässä taloyhtiössä ei saa auttaa naapuria – mitä ihmettä?
- Feissarimokat: Lahjan arvo kertoo suhteen tilan tai ystävyyden laadun?
- Nainen tuo lääkäriin väärän näytteen – pilaa miehen ruokatunnin
- Feissarimokat: Massimuijan varallisuus puhuttaa – voiko rikas ajaa halvalla autolla?
- Väinö astuu linja-autoon Siilinjärvellä – saa yllättäen huonoa palvelua
- Feissarimokat: Raskaushimoja – ”Saatoin nuolaista telkkaria ku siellä pöllys hiekka…”
- Feissarimokat: Jan kostaa naapurikyttääjälle makealla tavalla
- Feissarimokat: Mies kosii ja haluaa sormuksen lastensa takia takaisin
- Mies maistaa vaimon keittoa – ei olisi kannattanut
- Feissarimokat: Ada eksyy kauppamatkalla – tilanne eskaloituu ja jo naurattaakin
- Feissarimokat: Massimuijan varallisuus puhuttaa – voiko rikas ajaa halvalla autolla?
- Feissarimokat: Nimen valinnasta voi tehdä myös vaikean – lue miten
- Päivän vitsi: Matti juo maitokahvia ja Veikolle tulee sen takia kiire
- Feissarimokat: ”Pesin muffinssit astianpesukoneessa” – hauskat tapahtumat käynnistyivät