Yleisiä väittämiä, jotka eivät todellakaan ole totta – ”Nielty purkka jää mahaan 7 vuodeksi…”
Olet varmasti kuullut monenlaisia väittämiä, jotka eivät ole lopulta olleet lainkaan totta. Ne ovat siten olleet vain myyttejä.
Tässä alla on muutama erikoinen myytti, joiden kohdalla saa vain ihmetellä, jos joku on niihin joskus uskonut. Tai no osa niistä on ihan uskottaviakin, jos niitä ei mieti yhtään tarkemmin.
Nämä eivät ole totta:
- Nielty purkka jää mahaan 7 vuodeksi. Eräs lääkäri ei ole koskaan nähnyt ultrakuvissa purkkia mahoissa.
- Kalan muisti on vain 5 sekunnin mittainen. Eräs nainen on sitä mieltä, että hänen kalansa muistaa ruokailuajat paremmin kuin hänen kissansa.
- Salama ei iske koskaan samaan paikkaan. Tätä ei kannata todellakaan kokeilla. Jos esimerkiksi jokin paikka on alueen korkein ja on sitä salamaniskun jälkeen edelleen, niin miksi salama ei taas kerran osuisi juuri siihen paikkaan…
- Kaikki ne myytit, joiden perusteella voidaan päätellä, että onko mahassa poika- vai tyttövauva.
- Härät suuttuvat, kun ne näkevät punaista väriä. Ei värillä ole väliä, vaan sillä, että miten ärsyttävällä tavalla niiden edessä heilutetaan kangasta. Näkevätkö härät edes värejä?
- Jos televisiota katsoo liian läheltä, voi tulla sokeaksi. No voiko tuo nyt olla totta? Nykyään katsotaan matkapuhelimien luurejakin läheltä, eikä sokeus ole yleistynyt.
- Syöt elämäsi aikana kahdeksan hämähäkkiä. No en varmasti tule syömään yhtäkään, koska luulen, että niiden maku ei ole minulle mieluisa.
Lähde: Bored Panda
LUE MYÖS:
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Kalle lähettää tekstarin väärälle henkilölle – mokalla oli huikeat seuraukset
- Tästä syystä piirakkaan laitetaan mustikoita eikä Uranusta
- Voitko olla menemättä alas näitä portaita? – et voi
- Feissarimokat: Älä ole työhaastattelussa liian rehellinen
- Tästä syystä kuntopyörässä voi istua – hyvä syy?
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Nämä ovat miehen ihannemitat: 90/60/42 – mutta miksi?
- Feissarimokat: Tuntuuko paremmalta maksaa tyhjästä?
- Feissarimokat: Carita osasi mokata pizzan kanssa – taitava
- Feissarimokat: Näin yhdestä nimestä syntyy muita nimiä – hauskaa?
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Firmalla ei ole varaa edes työmatkoihin
- Papan mopo kulkee vahingossa liian lujaa – ”Jäivät teidän autonne oven väliin”
- Jokke on vaimolleen kohtelias – johtuu unohduksesta
- Mies keksii anopin karkottimen – testasikin jo
- Feissarimokat: ”Apua, laitoin unenpöpperössä valkosipulia alapäähän” – aromipesä sai uuden merkityksen