Häädä tuholaiset kodistasi – ihmisten herkkuja, mutta ötököiden ja hiirien kauhuja

Jos raskit luopua joistakin herkuistasi, pääset samalla eroon kodissasi olevista tuholaisista.
Ötökät eivät ole ainoita kodin tuholaisia. Sellaisia ovat myös esimerkiksi hiiret. Saatat luulla, että hiiret pitävät juustosta. Se ei ole totta, ne oikeastaan vihaavat juustoa ja haluavat syödä jotain ihan muita ruokia. Juustot haisevat hiirten mielestä pahalle. Kyllähän osa juustoista haisee ihmistenkin nenään pahalle, mutta maku voi olla silti herkullinen. Eli voit laittaa juustoa niihin kohtiin kotiasi, jonne et halua hiiriä.
Muurahaiset taas eivät pidä kurkusta, joka on monen ihmisen herkkua. Ne eivät pidä erityisesti niiden kuorista. Kurkunkuorissa on yhdistettä nimeltään trans-2-nonenal, jota käytetään kaupallisissa hyönteismyrkkyvaahdoissa. Se on muurahaisten makuun liian kitkerää.
Hämähäkit vihaavat piparminttuöljyä. Sitä ei kuitenkaan tiedetä miksi, joten sitä voidaan vain arvailla. Ehkä ne vain haluavat pysyä erossa voimakkaasti tuoksuvista öljyistä. Kukapa liian voimakkaita asioita haluaisi haistella. Ei tämä tuote taida kaikkien ihmistenkään mielestä olla mitään herkkua.
Kaneliöljykään on tuskin hyvää, mutta joidenkin mielestä se on terveellistä. Jos olet ostanut sitä, eikä se maistu sinulle, voi tappaa sillä hyttysiä tai oikeastaan tuhota niiden toukkia. Mikä sen parempaa kuin että inisevä hyttynen menehtyy jo ennen syntymistään. Jos ne ehtivät syntyä, niin kokeile timjamia. Timjami sisältää kemikaaleja, joista hyttyset eivät pidä.
Lähde: Postfun
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Päivän vitsi: Rikkaalla rouvalla on riesanaan Börje
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Feissarimokat: Keskuudestamme poistunut mummo otti yllättäen yhteyttä
- Nainen keksi: Näin uimarenkaasta pääsee nopeasti eroon
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Päivän vitsi: Ladaakin voi ladata
- Nämä niksit eivät sovellu Pirkkaan: ”Jos kahvi ei enää piristä, kaada kuppi…”
- Rantavahti on kateellinen ja typerä – sillä on myös peruna takamuksissa
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Päivän vitsi: Lapsi luulee mummolla olevan erikoistaitoja
- Nämä niksit eivät sovellu Pirkkaan: ”Jos kahvi ei enää piristä, kaada kuppi…”
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!