Oletko aamuvirkku? Katso videolta vinkit parempiin aamuihin!
Kevätväsymys ja kevätmasennus ovat oikeita juttuja, ei vain keksintöjä, joiden verukkeella ihmiset yrittävät selittää, miksi ovat alkuvuodesta tavallista väsyneempiä aamuisin. Yleensä ajatellaan, että näistä kärsitään syksyisin, kun valo vähenee, mutta joillain ihmisillä uupumus saavuttaa heidät juuri ennen kesää.
Oletko aamuvirkku? Siinä tapauksessa olet onnekas! Varsinkin, jos työsi tai opiskelusi ajoittuvat niin, että joudut heräämään aikaisin aamulla. Me iltavirkut taasen joudumme taistelemaan heräämisen kanssa ja torkkutoiminto puhelimessa on paras kaverimme. Etkö ole siis aamuihminen? Siinä tapauksessa katso alla olevalta videolta vinkit parempiin aamuihin.
Ensimmäisenä vinkkinä on se, että älä koske kännykkääsi sen enempää kuin että sammutat herätyskellosi. Torkuttaminen vain pahentaa tilannetta vaikka kyllä, tiedämme että se on aamuisin ihanaa ja 5 ekstraminuuttia tuntuvat eliniältä. Lisäksi, onko sinun aivan pakko tsekata ensimmäiseksi herätessäsi, mitä Facebookissa ja Instagramissa tapahtuu? Vastaus on ei.
Venyttele edes vähän. Verenkiertosi paranee, raajasi heräävät ja energiatasosi nousevat. Voit tehdä tämän ihan vain sängyllä istuessasi. Tämän jälkeen kannattaa heti juoda lasillinen vettä, johon olet puristanut tuoretta sitruunaa. Kehosi tarvitsee vettä pitkän yön jälkeen ja sitruuna antaa energiaa aamuusi ja tehostaa rasvanpolttoa.
Päätä 3 tärkeintä asiaa, jotka sinun tulee hoitaa sinä päivänä. Oli se sitten treeni, koulutehtävän palautus tai laskujen maksu, hoidat asian varmemmin jos olet kirjoittanut sen ylös. Ja sitten, kuuntele musiikkia samalla kun teet aamutoimiasi! Päiväsi alkaa paremmin, ja tutkimukset ovat myös osoittaneet, että lempimusiikin kuuntelu vähentää ahdistusta ja alentaa verenpainetta.
LUE MYÖS:
- Feissarimokat: Nolo ääni yllätti Haraldin hautajaisissa – nyt selvisi kuka sen aiheutti
- Naiset erehtyivät pahasti – ei ärrävikainen vaan vain savolainen
- Tajuatko tätä? – kerro mikä luku tulee perjantain kohdalle?
- Janita osti punalaputettua lohta – liika-ajattelu pilasi tuotteen
- Koira sai uuden lelun – tapahtui jotain ja se maksoi 305 euroa
- Uskomaton vitsi: Vaarin dementia olikin luultua pahempi
- Feissarimokat: Neuvolassa kirjoitettiin lappuun sekavia
- Feissarimokat: Voiko hauskempaa puhelua saada klo 5 aamulla? – kyllä voi
- Feissarimokat: Muistellaan ihanaa ja kamalaa ysärimusiikkia!
- Feissarimokat: Äiti haluaisi maksaa lapsen kotitehtävien tekemisestä
- Feissarimokat: Morsian perui häät – syy ihan naurettava
- Tällä firmalla ei ole varaa edes askeleisiin?
- Feissarimokat: Sari pilasi työhaastattelun jalallaan?
- Feissarimokat: Ada eksyi kodin lähellä – nyt naurattaa jo
- Feissarimokat: Neuvolassa kirjoitettiin lappuun sekavia
- Feissarimokat: Eikö Pipsa Possukaan ole lapselle enää turvallinen?
- Koira sai uuden lelun – tapahtui jotain ja se maksoi 305 euroa
- Feissarimokat: Kassassa tuli viivettä – maiskuttelija mies takana sai palautetta