Mies kehitti puhelinsovelluksen, josta vaimo ei takuulla pidä ‒ tuleeko tästä hitti?
Tilanne: Istut pubissa tai terassilla kavereidesi kanssa nautiskelemassa olutta työpäivän jälkeen tai vaikka lauantaina päivällä ja puhelimesi soi. Ruudulla vilkkuu vaimosi/tyttöystäväsi/avovaimosi nimi ja tiedät heti, että hän haluaa tietää missä olet. Kenties hän tarvitsee apua jossain asiassa, ja sinun pitäisi mennä kotiin tai sitten sinun pitäisi hakea jotain kaupasta tai tytär/poika treeneistä. Tai ehkä hän ei vain katso hyvällä pubissa lorvimistasi.
Ehkä sinun tarkoituksenasi on oikeasti ottaa vain muutama töiden jälkeen ennen kotiinmenoa, mutta tiedät, että naisesi soittaa sinulle silti, että tulethan kotiin päivälliselle. Ja kun hän soittaa sinulle ja vastaat, juuri silloin taustalta kuuluu korviahuumaavaa mölyä, joka ei tietenkään lähde kavereistasi vaan joukosta 18-vuotiaita, jotka ovat juuri tilanneet lärvilautasen. Mutta sinä saat silti korvallisen palautetta naiseltasi.
Mutta et ehkä enää tulevaisuudessa! Brittimies Richard Hardy on nimittäin kehittänyt puhelinsovelluksen, Bardis Teleporterin, jonka avulla valitset haluamasi taustaäänet puhelimeesi puhelusi ajaksi, jottei puhelimen toisessa päässä oleva henkilö tiedä, missä oikeasti olet. Hardy kertoo, että idea lähti oikeasta tilanteesta, kun hän oli pubissa kavereidensa kanssa, joista yhden vaimo soitteli miehelle jatkuvasti. Mies ei voinut vastata, sillä vaimo olisi muuten saanut tietää missä mies viipyy ja perheriita olisi ollut luvassa. ”Aloimme vitsailla, kuinka voisimme muuttaa taustaääniä, jotta mies voisi vastata puhelimeen ja tästä idea sovellukseen lähti”, Hardy sanoo. Sovelluksen kehittämiseen meni aikaa viisi kuukautta.
Richard Hardy on Bardis Teleporterin kehittelyn takana.
Jalkapallon Euroopan-mestaruuskilpailujen lähestyessä Hardy uskoo, että tälle sovellukselle voi tulla todellinen tarve! Sovellus on lisäksi ilmainen, ja koska kavereiden kanssa hengailu on hyväksi terveydelle, sinulla ei ole enää tekosyitä jättää tuopilliset jätkien kanssa väliin. Kippis!
Lähde ja kuvat: theladbible.com
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- FM: Suomi esiintyi viisuissa niin monentenako? Seitsemän toistan TENA?
- Seurakunnassa ratkottiin ristisanaa – ”Lindallakin on sellainen”
- Feissarimokat: Eihän mies voi olla hajusteherkkä?
- Auliksella on kaamea kankkunen – teepussi pelastaisi aamun
- Vaimo on rutannut seteleitä – vain yksi ryppy järkyttää
- Feissarimokat: Lapsi häpäisee äidin kauppajonossa – vain koiranruuan avulla
- Feissarimokat: Mitä jos vauvoille ei enää lässytettäisi?
- Feissarimokat: Taapero pysäytti uimahallin suihkutilassa ajan – kiitokset menevät Lidlille
- Feissarimokat: Anne ei tajua – on vaaraksi liikenteelle!
- Muistattehan, että äitienpäivä on joka päivä!
- Koulussa kysellään liikaa – Esko saa korvapuustin
- Matti juo maitokahvia ja Veikolle tulee sen takia kiire
- Feissarimokat: Haluan kuluttamani rahat takaisin – ei onnistu?
- Rikkaalla rouvalla on riesanaan tottelevainen Börje
- Feissarimokat: Anne ei tajua – on vaaraksi liikenteelle!
- Auliksella on kaamea kankkunen – teepussi pelastaisi aamun
- Feissarimokat: Lapsi häpäisee äidin kauppajonossa – vain koiranruuan avulla
- Paavon päiväkoti käy retkellä – äiti pelästyy