McSleepers on ilmiö Hong Kongissa – kodittomat nukkuvat McDonaldseissa

Asuntojen hinnat ja samalla vuokrat ovat viime vuosina nousseet monissa Aasian maissa räjähdysmäisesti. Väestön kasvu ja ihmisten muuttaminen kaupunkeihin on lisännyt pulaa asunnoista isoimmissa kaupungeissa muun muassa Kiinassa ja Japanissa. Esimerkiksi Hong Kongissa asuntojen hinnat ovat yli kaksinkertaistuneet vuodesta 2008. Nykyään keskituloinen asukas Hong Kongissa joutuu pulittamaan asunnosta 17 vuosipalkan verran, mikä tekee kaupungista yhden maailman kalliimmista asua. Tämä on tuonut mukanaan uusia lieveilmiöitä, joista yksi on ”McSleepers”, eli ihmiset jotka nukkuvat 24-tuntia vuorokaudessa auki olevissa pikaruokaravintoloissa kuten McDonaldseissa.
Uutistoimisto Reutersin valokuvaaja Tyrone Siu vieraili pikaruokaloissa Hong Kongissa ja ikuisti McSleepers-ilmiön valokuviin.
McDonaldsin ympäri vuorokauden auki olevat ravintolat keräävät yhä enemmän kodittomia ihmisiä viettämään öitään turvallisessa paikassa. Ilmiössä ei ole kyse huumeiden käyttäjistä tai alkoholisteista, vaan jopa työssäkäyvät ihmiset saattavat joutua kodittomaksi jossain vaiheessa elämäänsä.
Asuntojen kalliit hinnat ovat johtaneet siihen että kodittomat eivät ole vain alkoholisteja tai huumerippuuvaisia, vaan McSleeperit ovat yhä useammin työssäkäyviä ihmisiä hyvistä perheistä, joilla ei yksinkertaisesti ole taloudellista mahdollisuutta omaan asuntoon. Hong Kongissa joka viides ihminen elää köyhyysrajan alapuolella, mikä on yksi suurimmista luvuista sivistyneissä maissa.
Hong Kongin McDonlands-ketju on toivottanut kodittomat tervetulleiksi ravintoloihinsa ”We welcome all walks of life to visit our restaurants anytime.” – McDonaldsin edustaja kommentoi Business Insiderin artikkelissa. “McSleepers”:lle McDonalds tai muu pikaruokala on monin verroin mukavampi ja turvallisempi valinta, kuin kadulla nukkuminen.
Lähde
Kuvat: Reuters / Tyrone Siu
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Feissarimokat: Kauppa on menossa kiinni – vieläkö ehtii napata viime hetken ostokset?
- Päivän vitsi: Rikkaalla rouvalla on riesanaan Börje
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Feissarimokat: Keskuudestamme poistunut mummo otti yllättäen yhteyttä
- Nainen keksi: Näin uimarenkaasta pääsee nopeasti eroon
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Päivän vitsi: Ladaakin voi ladata
- Feissarimokat: Mikä suomalainen sana alkaa nen -tavulla? katso erikoinen vastaus
- Ossi ja juhannuksen epäsuhtaiset juomat
- Nainen kirjoittaa jäähyväiset – saa vastaukseksi pilkallisen tanssin
- Päivän vitsi: Bussikuskin outo tapa – siksi bussi oli joko myöhässä tai etuajassa
- Tyhmä tyyppi voittaa viisaan – ihan pokkana, ilman hajua asiasta!
- Feissarimokat: Keskuudestamme poistunut mummo otti yllättäen yhteyttä
- Nainen keksi: Näin uimarenkaasta pääsee nopeasti eroon