Näin paljon tienasi Mika Nyyssölä ja muut suomalaiset kehonrakentajat
Kuva: Mikanyyssola.fi
Mikä Nyyssölä putsasi pöydän tämän vuoden kehonrakennuskilpailuissa niin Suomessa kuin maailmallakin. Nyyssölä voitti komeasti oman sarjansa arvostetussa Arnold Classic Europe -kilpailussa, Espanjassa. Tämän lisäksi mies oli voittamaton niin SM-kisoissa kuin Suomessa järjestetyissä PM-kisoissakin. Nyyssölä voitti omien sarjojensa lisäksi Overallin, eli kaikkien sarjojen parhaan tittelin, niin SM- kuin PM-kisoissakin.
Vielä toistaiseksi amatööritasolla kilpailevan Mika Nyyssölän tulot vuonna 2014 oli 24865 euroa.
Suomalaisen kehonrakennuksen tunnetuin kasvo Jari ”Bull” Mentula keikkui viime vuonna otsikoissa pitkään, kun hänen verotettavat tulonsa vuodelta 2013 olivat jopa 374 484 euroa. Viime vuonna Fitfarmin kaulakuvana toimivan ammattilaiskehonrakentaja ”Bullin” tulot tippuivat kuitenkin murto-osaan, kun verotettavaa tuloa kertyi vain 30723 euroa. Iltalehden haastattelussa Mentula kertoo yksinkertaisen syyn tulojen tippumiselle: ”En näe, miksi minun pitäisi nostaa palkkatuloa, jos ei ole tarvetta palkalle. Vain idiootti olisi laittanut kaiken menemään. Kyllähän tuollaisella summalla aika pitkään arjessa pärjää.”, Mentula viittaa edellisvuoden tuloihin.
Eniten suomalaisista kehonrakentajista tienasi Peter Wilenius
Tutuista suomalaisista kehonrakentajista eniten tienasi 40048 euron tuloillaan viime vuoden kehonrakennuksen Suomen Mestari ja kaikkien sarjojen Overall-voittaja Peter Wilenius. Wilenius on tunnettu myös kehonrakennuksen seuraajille suunnatuista VLOG-videoblogeistaan. VLOG-videoissa pääsee seuraamaan lähietäisyydeltä Suomen Mestarin saliharjoituksia ja kuulee asioita niin kehonrakentajan arjesta kuin tulevaisuuden suunnitelmistakin. VLOG:issa Peter Wilenius on kertonut muuan muassa jättävänsä väliin vuoden 2015 kilpailut, koska tavoitteena on kehittyä ja pärjätä tulevaisuudessa kansainvälisellä tasolla.
Teksti: sketsi.net
LUE MYÖS:
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Kalle lähettää tekstarin väärälle henkilölle – mokalla oli huikeat seuraukset
- Tästä syystä piirakkaan laitetaan mustikoita eikä Uranusta
- Voitko olla menemättä alas näitä portaita? – et voi
- Feissarimokat: Älä ole työhaastattelussa liian rehellinen
- Tästä syystä kuntopyörässä voi istua – hyvä syy?
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Nämä ovat miehen ihannemitat: 90/60/42 – mutta miksi?
- Feissarimokat: Tuntuuko paremmalta maksaa tyhjästä?
- Feissarimokat: Carita osasi mokata pizzan kanssa – taitava
- Feissarimokat: Näin yhdestä nimestä syntyy muita nimiä – hauskaa?
- Firmalla ei ole varaa edes työmatkoihin
- Feissarimokat: Pyydettiin i-kirjaimella alkavia tytön nimiä – jokin ei täsmää
- Papan mopo kulkee vahingossa liian lujaa – ”Jäivät teidän autonne oven väliin”
- Jokke on vaimolleen kohtelias – johtuu unohduksesta
- Nainen selvittää autovarkaasta asian – ei tee tiedolla mitään
- Auliksen kaamea kankkunen – teepussi pelastaisi
- Mies keksii anopin karkottimen – testasikin jo