Hulvaton kirje joulupukille – ota mallia, jos kehtaat
Kirje joulupukille
Terve joulupukki.
Aloin kirjoittamaan sulle joulupukki. Arvaatko asian? Olen ollu kiltti. Mutta kesällä rikoin maalla akkunat. Mutta vaan yhestä huoneesta. Nimittäin kasvihuoneesta. Ei käyny pahemmin. Isä makso.
Niin että tuo isällekkii lahjoja. Tuo vaikka vekselikierre. On vanha kuulemma loppu. Mikä on veksleikkikierre? Onko se sama kuin korkkiruuvi? Jos se on, niin tuo se vaan. Sillä se on isän rakkain kalu.
Äiti sano. Älä tuo mulle pehmyttä pakettia. Viime joulunaki sinä juuri toit. Sen karvalakin. Kyllä se vielä hyvin menee. Ei siinä ole kuin yksi reikä. Otto teki. Se on mun paras kaveri. Heitti linkkuveittellä. Tuo mulle sellainen.
Otolla on uus karvalakki. Otto ei tarttekkaan ennään mittään. Se saa jouluksi sen uuden pikkuveljen. Sinähän sen järjestit. Oton äiti kerto. Sano että tais olla asialla se pukki. Mulle älä tuo pikkuveljee. Minä jo isältä kysyinkin, että ei suinkaan se meijän äiti tee jouluksi pikkuveljee. Isä sano että ei se tee. Se on muuten vaan niin paksu.
Vieteriauton saat tuoda. Ja sähköjunan. Ja rullettipellin. Kyllä minä taas sulle laulan. Ja isä tullee perässäsi pihalle pullon kanssa. Porroo juottaan. Ota tänä vuonna pienempi poro. Ettei ole niin kova juomaan. Isä sitä sinun porroos kirroilli viime jouluna koko illan. Että olipa oikein iso juokale poro.
Kiltti minä oon ollu, olen auttanut äitiä. Olen tiskannu monta kertaa. Niin että tuo äitille kuppia ja lautasia. Tsau vaan joulupukki. Tule sitte aattona. Tule alkuillasta. Myöhemmin meillä voi olla pimmeetä jos isä laittaa taas kuuseen ne omatekoset sähkökynttilät niin roput pallaa.
LUE MYÖS
- Feissarimokat: ”Eihän mies voi olla olla hajuvedelle allerginen?”
- Tässä suomalaisessa kaupungissa on ikuinen kesä – energiaa kuluu
- Saija oli yökylässä Mikan luona – vitsin takia ei ollut toista kertaa
- Miehellä on vitsit vähissä – housujen vetoketjun takia
- Omena päivässä pitää lääkärin, ei kun äijät baarista loitolla
- Feissarimokat: Nolo ääni yllätti Haraldin hautajaisissa – nyt selvisi kuka sen aiheutti
- Naiset erehtyivät pahasti – ei ärrävikainen vaan vain savolainen
- Tajuatko tätä? – kerro mikä luku tulee perjantain kohdalle?
- Janita osti punalaputettua lohta – liika-ajattelu pilasi tuotteen
- Koira sai uuden lelun – tapahtui jotain ja se maksoi 305 euroa
- Feissarimokat: Morsian perui häät – syy ihan naurettava
- Tällä firmalla ei ole varaa edes askeleisiin?
- Feissarimokat: Neuvolassa kirjoitettiin lappuun sekavia
- Feissarimokat: Eikö Pipsa Possukaan ole lapselle enää turvallinen?
- Koira sai uuden lelun – tapahtui jotain ja se maksoi 305 euroa
- Naiset erehtyivät pahasti – ei ärrävikainen vaan vain savolainen
- Janita osti punalaputettua lohta – liika-ajattelu pilasi tuotteen
- Feissarimokat: Kassassa tuli viivettä – maiskuttelija mies takana sai palautetta