Hulvaton kirje joulupukille – ota mallia, jos kehtaat
Kirje joulupukille
Terve joulupukki.
Aloin kirjoittamaan sulle joulupukki. Arvaatko asian? Olen ollu kiltti. Mutta kesällä rikoin maalla akkunat. Mutta vaan yhestä huoneesta. Nimittäin kasvihuoneesta. Ei käyny pahemmin. Isä makso.
Niin että tuo isällekkii lahjoja. Tuo vaikka vekselikierre. On vanha kuulemma loppu. Mikä on veksleikkikierre? Onko se sama kuin korkkiruuvi? Jos se on, niin tuo se vaan. Sillä se on isän rakkain kalu.
Äiti sano. Älä tuo mulle pehmyttä pakettia. Viime joulunaki sinä juuri toit. Sen karvalakin. Kyllä se vielä hyvin menee. Ei siinä ole kuin yksi reikä. Otto teki. Se on mun paras kaveri. Heitti linkkuveittellä. Tuo mulle sellainen.
Otolla on uus karvalakki. Otto ei tarttekkaan ennään mittään. Se saa jouluksi sen uuden pikkuveljen. Sinähän sen järjestit. Oton äiti kerto. Sano että tais olla asialla se pukki. Mulle älä tuo pikkuveljee. Minä jo isältä kysyinkin, että ei suinkaan se meijän äiti tee jouluksi pikkuveljee. Isä sano että ei se tee. Se on muuten vaan niin paksu.
Vieteriauton saat tuoda. Ja sähköjunan. Ja rullettipellin. Kyllä minä taas sulle laulan. Ja isä tullee perässäsi pihalle pullon kanssa. Porroo juottaan. Ota tänä vuonna pienempi poro. Ettei ole niin kova juomaan. Isä sitä sinun porroos kirroilli viime jouluna koko illan. Että olipa oikein iso juokale poro.
Kiltti minä oon ollu, olen auttanut äitiä. Olen tiskannu monta kertaa. Niin että tuo äitille kuppia ja lautasia. Tsau vaan joulupukki. Tule sitte aattona. Tule alkuillasta. Myöhemmin meillä voi olla pimmeetä jos isä laittaa taas kuuseen ne omatekoset sähkökynttilät niin roput pallaa.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- FM: Koiran hätä aiheuttaa omistajalle pahemman hädän
- FM: Uskaltaisitko ostaa tätä sohvaa?
- Tätä Lapin ruokaa ei kannata etelässä syödä – seuraus ei ole hulvaton
- Feissarimokat: Kevät ja sähköskuutit ongelmineen ovat taas täällä!
- Kalle ilmoitti nimensä hassulla tavalla – menikö oikein?
- Feissarimokat: Jos on kissa, ei saa lähteä lomalle
- Feissarimokat: Taajamat ja bussit puhuttavat – kuka on oikeassa ja kumpi väistää?
- Vanhat herrat ovat ”hyväkuntoisia” – vain yksi vika
- Feissarimokat: Punalappujumalat ja ruokien säilyminen puhutti
- Feissarimokat: Fiksua säästämistä liiketilassa pakkasella
- Feissarimokat: Näin Pihla mokasi työhakemuksessaan – vain yksi sana riitti
- Hullut soutelevat entistä hullummalla tavalla, kun heitä neuvotaan
- Vanhat herrat ovat ”hyväkuntoisia” – vain yksi vika
- Feissarimokat: Kati nolaa itsensä kylpyhuoneen seinän viivojen takia
- Feissarimokat: Lapsen lakki putoaa mereen – auttaja saa pahat haukut
- Kalle ilmoitti nimensä hassulla tavalla – menikö oikein?
- Feissarimokat: Näin vessahädästä selviää ilman vessaa
- Kullankaivajan vaimo järjesti yllätyksen taivaanportilla