Haluatko vaikuttaa lukutoukalta? Luehan tästä klassikkokirjat supernopeasti
Maailman kirjastot ja kirjakaupat ovat täynnä klassikkoteoksia, jotka kaikkien pitäisi lukea. Niin hmmm, pitäisi. Peruskoulun äidinkielentunneilla meidät pakotettiin lukemaan paljon teoksia, mutta joko joitain kirjoja jäi silti väliin, tai huijasimme lukeneemme kirjan vaikka todellisuudessa vilkaisimme kirjan ensimmäisen, keskimmäisen ja viimeisen sivun ja loput kysyimme kavereiltamme.
Kirjojen ja lukemisen saralla, varsinkin klassikkokirjojen, ihmiset voidaan luokitella karrikoidusti kolmeen seuraavaan kategoriaan:
1. He, jotka oikeasti lukevat
2. He, jotka väittävät lukevansa/lukeneensa
3. He, jotka vannovat aikovansa lukea, mutta eivät ikinä toteuta tätä käytännössä
Hatunnosto ensimmäiselle ryhmälle, me muut todella arvostamme harrastustanne! Mutta meitä 2. ja 3. ryhmien edustajia ei voida kauheasti syyttää tai moittia siitä, ettemme ole (vielä) tarttuneet näihin opuksiin, joita kaikenmaailman kansankynttilät ovat yrittäneet meille tyrkyttää. Ensinnäkin, jotkut näistä klassikkokirjoista ovat toooooodella pitkiä, esimerkiksi Sota ja rauha on yli 1400 sivua pitkä! Huh, koitapa pitää yllä sosiaalista elämää, työpaikkaa ja kroppasi kuntoa kahlaten samalla tätä läpi. Toiseksi, jotkut kirjoista ovat niin vaikealukuisia ja kirjoitettu niin vanhanaikaisella kielellä, että niitä selailemalla melkein jokainen tuntee itsensä lukihäiriöiseksi.
Joten, onneksi apuun on tullut John Atkinson, pilapiirtäjä, joka on tiivistänyt näiden klassikko-opusten juonet ja tarinat muutamiin lauseisiin, jotta sinustakin voi helposti tulla kirjaviisas! Näiden avulla voit myös kerätä lisäpisteitä vaikka Trivial Pursuit -pelissä tai pubivisailuissa ja vaikuttaa näin fiksummalta ja lukeneemmalta kuin olet. Kätevää, eikö? Haluatko vaikuttaa lukutoukalta? Lue tästä klassikkokirjat supernopeasti!
Ylärivin opukset suomennettuina ovat vasemmalta oikealle: Sota ja rauha, vihan hedelmät, Don Quijote ja alarivillä vasemmalta oikealle: Ja aurinko nousee, Moby Dick ja Odysseus.
Entäs nämä klassikot sitten? Yläriviltä vasemmalta oikealle: sama kuin aiemmin eli Odysseus (apua, pitääkö tämä lukea kahdesti??), Humiseva harju ja Walden: elämää metsässä. Alarivin kirjat vasemmalta oikealle ovat: Rikos ja rangaistus, Beowulf ja Inferno.
Palanen kirjaviisautta tähän kesään, olkaa hyvä!
Lähde.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Feissarimokat: Asiakaspalvelijoiden viljelemiä sanoja – ”Jes, asia vilpitön…”
- Feissarimokat: ”Jos äiti haluaa pitää vapaata, pitää hän vanhemmuutta työnä?”
- Feissarimokat: Älä siinä syytä kakanhajusta humalaista naapuriasi
- Mies näkee takana olevan auton rekkarin ja nauraa – nainen on ymmällään
- Feissarimokat: Ei tarvitse aina tehdä juuri niin kuin sanotaan
- Feissarimokat: Paketit kiertävät uskomattomilla tavoilla
- Feissarimokat: Pitääkö vuokraa maksaa joka kuussa?
- Feissarimokat: Neuvolantäti kirjoitti ylös omiaan
- Feissarimokat: WC-paperi uupui huoltoaseman vessassa – Pirita toimi kuin MacGyver
- Feissarimokat: Vuokra-asuntoa ystävälleen etsinyt nainen joutui väittelyyn
- Feissarimokat: Neuvolantäti kirjoitti ylös omiaan
- Feissarimokat: Naisen autossa ei ollut ilmastointia – totuus selvisi liian myöhään
- Feissarimokat: ”Jos äiti haluaa pitää vapaata, pitää hän vanhemmuutta työnä?”
- Feissarimokat: Älä siinä syytä kakanhajusta humalaista naapuriasi
- Feissarimokat: Vuokra-asuntoa ystävälleen etsinyt nainen joutui väittelyyn
- Feissarimokat: Näitä asoita tehdään yksin salassa
- Feissarimokat: Ei tarvitse aina tehdä juuri niin kuin sanotaan
- Feissarimokat: Pitääkö vuokraa maksaa joka kuussa?