Tässä eläintarhassa ihmiset ovat häkeissä, katso kuvat!
Kiinassa on monta ihmeellistä asiaa. Yksi niistä on Congqing-kaupungissa sijaitseva villieläinpuisto Lehe Ledu. Tässä eläintarhassa villieläimet ja ihmiset ovat vaihtaneet paikkaa, sillä ihmiset ovat tällä kertaa häkeissä. Vierailijat siis maksavat siitä, että he saavat olla häkeissä kissaeläinten ja karhujen tarkkailtavina.
Tällä tavoin kävijät saavat mahdollisuuden nähdä maailman hurjimpia eläimiä tavalla, jollaista ei ole ennen nähty. Heillä on mahdollisuus myös ruokkia eläimiä käsin ja kokea, millaista on elää häkissä, vaikkakin tosin lyhyen aikaa.
Häkillä varusteltu ajoneuvo ajaa aitausten sisällä houkutellen peräänsä eläintarhan villieläimiä. Vierailijat voivat syöttää leijonia ja tiikereitä pienestä aukosta, joka sijaitsee häkin yläosassa. Eläintarhan tiedottaja Chan Liang sanoo, että he halusivat tarjota turisteille uniikin mahdollisuuden päästä kontaktiin villieläinten kanssa, mutta tietysti ilman riskiä joutua itse illalliseksi. ”Vierailijoita kehoitetaan pitämään sormet ja kädet häkin sisäpuolella koko ajelun ajan, sillä nälkäinen tiikeri ei näe eroa sormien ja aamiaisen välillä”, Liang huomauttaa.
Mitäs sanot, uskaltaisitko itse vierailla tässä eläintarhassa?
Lähde.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Feissarimokat: Eihän mies voi olla hajusteherkkä?
- Auliksella on kaamea kankkunen – teepussi pelastaisi aamun
- Vaimo on rutannut seteleitä – vain yksi ryppy järkyttää
- Feissarimokat: Lapsi häpäisee äidin kauppajonossa – vain koiranruuan avulla
- Feissarimokat: Mitä jos vauvoille ei enää lässytettäisi?
- Feissarimokat: Taapero pysäytti uimahallin suihkutilassa ajan – kiitokset menevät Lidlille
- Feissarimokat: Anne ei tajua – on vaaraksi liikenteelle!
- Muistattehan, että äitienpäivä on joka päivä!
- Feissarimokat: Maailman hirvein sana selvisi
- Paavon päiväkoti käy retkellä – äiti pelästyy
- Koulussa kysellään liikaa – Esko saa korvapuustin
- Matti juo maitokahvia ja Veikolle tulee sen takia kiire
- Feissarimokat: Haluan kuluttamani rahat takaisin – ei onnistu?
- Rikkaalla rouvalla on riesanaan tottelevainen Börje
- Feissarimokat: Anne ei tajua – on vaaraksi liikenteelle!
- Paavon päiväkoti käy retkellä – äiti pelästyy
- Feissarimokat: Lapsi häpäisee äidin kauppajonossa – vain koiranruuan avulla
- Auliksella on kaamea kankkunen – teepussi pelastaisi aamun