Kuuro nainen sai kuulonsa takaisin ‒ mutta mitä sitten tapahtui?
 
								
		
		Meidän, jotka kuulemme normaalisti, on vaikea ajatella elämää ilman kuuloaistia. Mieti, ettet ikinä kuulisi musiikkia, rakkaasi ääntä, lapsesi naurua tai luonnon ääniä. Monelle meistä täydessä hiljaisuudessa oleminen väliaikaisestikin on hermoja raastavaa, ja päädymmekin usein laittamaan esimerkiksi TV:n tai radion taustalle pauhaamaan, jottei kotonamme olisi niin hiljaista.
Nyt netissä on levinnyt video, jossa näytetään koskettava hetki, kun kuuro nuori nainen saa vihdoin kuulonsa takaisin. Videon nainen, nimeltään Andrea Diaz, sai sisäkorvaistutteen, eli hänen korvaansa istutettiin kirurgisesti elektroninen laite, joka korvaa vaurioituneen sisäkorvan toiminnan. Se toimii siten, että se poimii ja käsittelee ääniä ja toimittaa ne suoraan aivoille.
Koskettavalla videolla Andrea ei voi olla purskahtamatta itkuun, kun hän kuulee itsensä ja toiset ensimmäistä kertaa. Kun häneltä kysytään, millaiselta äänet tuntuvat ja ovatko äänet esimerkiksi liian kovia, hän vastaa että se tuntuu omituiselta. Hän kuulee ensimmäistä kertaa myös äitinsä sanovan hänelle, että hän rakastaa tätä. Andrea vahvistaa, että äänet ovat tosiaan kovia, joten hänen istutettaan säädetään sopivammaksi.
Kun Andrean poikaystävä, joka ensin istuu vain hiljaa, varmistaa, että hänen tyttöystävänsä kuulee hänet, hänellä on asiaa, joka takuulla saa Andrean entistä enemmän kyyneliin. Onko Andrea valmis kuulemaan kosintansa? Mies polvistuu ja kysyy häntä vaimokseen, ja vastaus on tietenkin itkuinen kyllä. Katso alta video herkästä hetkestä, joka saa sinutkin kyyneliin.
https://www.youtube.com/watch?v=H6QWSBz2sys
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Feissarimokat: Sirpa ei kerro harvinaista sukunimeään – tämä se kuitenkin on
- Feissarimokat: Katja ei halua antaa kukkaruukkuja työttömälle?
- Eskon muisti pettää vai sittenkin näkö?
- Feissarimokat: Voiko vihanneksella korvata vihanneksen?
- Feissarimokat: ”Jos elämässäsi on ’Jukka’, tarkista hänen passinsa”
- Feissarimokat: Lahdessa on pulaa äidinkielenopettajista
- Feissarimokat: Tässä asunnossa kummittelee – joku aavistaa miksi
- Esko on tyytyväinen – tätä ”kehonosaa” kelpaa esitellä
- Feissarimokat: Auto hurisi oudolla tavalla – syynä päiväunet
- Vaimo on miehen mummo ja mies on naimisissa isoäitinsä kanssa
- Feissarimokat: Sirpa ei kerro harvinaista sukunimeään – tämä se kuitenkin on
- Feissarimokat: Jan kostaa naapurikyttääjälle makealla tavalla
- Feissarimokat: Katja ei halua antaa kukkaruukkuja työttömälle?
- Feissarimokat: Massimuijan varallisuus puhuttaa – voiko rikas ajaa halvalla autolla?
- Feissarimokat: Helenan selkää hierottiin ällöttävällä asialla
- Feissarimokat: Nimen valinnasta voi tehdä myös vaikean – lue miten
- Nainen tuo lääkäriin väärän näytteen – pilaa miehen ruokatunnin
- Feissarimokat: Tiian tytön uikkareista löytyy kala – ”Pistäpä tyttö narun päähän…”
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			